Skip to main content.

WITC Board of Trustees

Experience. Success.

Wisconsin Indianhead Technical College has a nine-member district Board with members serving three-year staggered terms. Each year, three members are appointed by a committee consisting of the county board chairpersons of the counties belonging to the Wisconsin Indianhead Technical College District. Wisconsin Statutes require that the Board consist of two employer members, two employee members, three additional members, one elected official who holds a state or local office, and one school district administrator. The Wisconsin Indianhead Technical College Board of Trustees approves and monitors College goals and outcomes (ENDS statement) and is a liaison to our customers and the community. The Board ensures that the College is well-managed and supports an environment in which the College will accomplish its mission of putting Learning First.

Board Members
July 1, 2017 - June 30, 2018


Troy Lambert,WITC Board Member
Troy Lambert

Superior
Email; (715) 468-2815, 2755

Chair


Employee Member
Representing 
Douglas County


Appointed July 2014
Term Ending June 2018
Josh Robinson, WITC Board Member

Josh Robinson
Osceola
Email

Vice Chair

(WITC Foundation Board Liaison)

School District Administrator
Districtwide Representation


Appointed July 2015
Term Ending June 2018

       

Brett Gerber

Ladysmith
Email

Secretary

Employer Member
Representing 
Rusk, Sawyer, and
Washburn Counties


Appointed September 2013
Term Ending June 2019
Janelle Gruetzmacher
Janelle Gruetzmacher

Barron
Email

Treasurer

Employee Member
Representing 
Barron County


Appointed Sept. 2016
Term Ending June 2019

       
James Beistle
James Beistle

St. Croix Falls
Email

Additional Member
Representing Burnett 
and Polk Counties


Appointed July 1999
Term Ending June 2020
Lara Frasier

Lara Frasier
Hudson
Email

Employer Member
Representing 
St. Croix County

Appointed July 2017
Term Ending June 30, 2018

       
Chris Fitzgerald

Chris Fitzgerald
Rice Lake
Email

Elected Official Member
Districtwide Representation


Appointed July 2011
Term Ending June 2020

Lorraine LaBeree

Lorraine Laberee
Cable
Email

Additional Member
Representing Ashland,
Bayfield, and Iron Counties


Appointed July 1986
Term Ending June 2020

       
Dave Minor

Andrew Albarado
Bruce
Email

Additional Member
Districtwide Representation

Appointed Nov. 2017
Term Ending June 2019

Board of Directors
                             2017-2018 Board of Trustees

Note: Each Board member may reapply at the end of his/her term.

9/11/17, 11/8/17