Scholarships

Two scholarship recipients and donor standing in front of the WITC Foundation sign at the Rice Lake Scholarship Reception.

The WITC Foundation presents more than $200,000 to nearly 500 students each year. Students are awarded scholarships based on their academic achievement, skills, career goals and financial need.

Funding sources include individual and corporate donations, as well as participation at fundraising and continuing education events. The total amount of contributions for fiscal year 2017 was $433,562.


Ready to Apply?

There are also numerous external scholarships available with varying deadlines. Please check back often as new opportunities are continually being added. Choose Opportunities/External to view.

The next cycle for WITC scholarships will open September 24, 2018.

Apply Now

  • Guidelines & Eligibility

    • The WITC Foundation provides two scholarship session each academic year.
      • FALL: Applications available Fourth Monday of September • Deadline: First Monday of November
      • SPRING: Applications available Fourth Monday of February • Deadline: First Monday of April
    • There are no exceptions to these deadlines. Only completed applications will be accepted, and must include one non-personal reference (see application for specific reference guidelines). Students are responsible for ensuring applications are complete and submitted by the posted deadline.
    • Students MUST have applied to WITC and have obtained a WITC Student ID to access the WITC Foundation online scholarship process.
    • Students must meet Satisfactory Academic Progress Standards (SAPS), which require students to maintain a 2.0 cumulative GPA and a 67% cumulative completion ratio. Falling below either or both of these requirements in two successive terms will make a student ineligible to receive a Foundation scholarship.
    • Eligibility is based on specific scholarship criteria and may be based on campus designation. Scholarships are valid only for the designated award year and are not transferable to other campuses.
    • Students must reapply each scholarship review period to be considered for a Foundation award.
    • Scholarship awards are applied to a student’s WITC account the semester following each deadline. (April deadline: scholarship will be applied to following fall term. November deadline: scholarship will be applied to following spring term.)
    • Scholarship recipients (including Liberal Arts students) must be enrolled in a minimum of six credits in an Associate Degree or Technical Diploma program in the semester the scholarship will be applied to their account in order to receive the scholarship award.
    • Recipients who fail to attend classes or drop out of WITC are required to reimburse the WITC Foundation in full for all scholarship funds disbursed.
    • Youth Options/Start College Now students may apply for scholarships if they meet the minimum credit requirements.
    • Online program students may apply. Students must designate a campus on the application and will be matched with those specific scholarships available.

Scholarship Winners

Congratulations to all scholarship recipients from spring 2018! Scholarships will be applied toward tuition for fall 2018!

  • Ashland
    • Scholarship

      Recipient

      WITC Program

      Adam Lavasseur Memorial Scholarship

      Ben Hoffman

      Business Management

      Alfred J. Petersen Memorial Scholarship

      David Rekemeyer

      Paramedic Technician (Associate Degree)

      American Federation of Teachers-Wisconsin Local 395 WITC Faculty (Ash)

      Jessica Byerhof

      Occupational Therapy Assistant

      Ashland Business Alliance

      Elizabeth Windett

      Accounting

      Ashland EMT-Paramedic Scholarship

      Ryan Dunn

      Emergency Medical Technician - Paramedic (Technical Diploma)

      Ashland Regional Community Scholarship

      Dana Carnahan

      Health Information Technology

      Ashland Regional Community Scholarship

      Mandy Ruberg

      Medical Administrative Professional

      Ashland Regional Community Scholarship

      Sarah Grubisic

      Nursing - Associate Degree

      Ashland Regional Community Scholarship

      Shelly McFee-Parisien

      Administrative Professional

      Ashland Special Event - High School Scholarship

      Alycia Jolma

      Accounting

      Ashland Special Event - High School Scholarship

      Brady Deel

      Marine Repair Technician

      Ashland Special Event - High School Scholarship

      Calen Kirkpatrick

      Marine Repair Technician

      Ashland Special Event - High School Scholarship

      Samuel Webb

      Machine Tool Operation

      Ashland Special Event - High School Scholarship

      Savannah Cabe

      Medical Assistant

      Ashland Special Event - Program Scholarship

      Debra Ledin

      Nursing - Associate Degree

      Ashland Special Event - Program Scholarship

      Kaitlyn Thimm

      Early Childhood Education

      Ashland Special Event - Program Scholarship

      Nathan Dykstra

      Marine Repair Technician

      Ashland Special Event - Program Scholarship

      Presley Nuutinen

      Early Childhood Education

      Ashland WITC Staff Scholarship

      Alycia Jolma

      Accounting

      Ashland WITC Staff Scholarship

      Brady Deel

      Marine Repair Technician

      Ashland WITC Staff Scholarship

      Christopher Koepp

      Marine Repair Technician

      Ashland WITC Staff Scholarship

      Jennifer Flament-Banowetz

      Medical Assistant

      Ashland WITC Staff Scholarship

      Savannah Cabe

      Medical Assistant

      Ashland WITC Staff Scholarship

      Stephanie Bonitz

      Nursing - Associate Degree

      AWARDS Scholarship

      Theresa Ledin

      Gerontology-Aging Services Professional

      Blue Cross/Blue Shield Scholarship

      Erica Henry

      Medical Assistant

      Bretting Manufacturing Scholarship

      Andrew Pruss

      Machine Tool Operation

      College for Kids Scholarship

      Kathleen Aspinwall

      Early Childhood Education

      College for Kids Scholarship

      LeAnn Lulich

      Early Childhood Education

      David M. Lulich Memorial Scholarship

      Jamie Majeski

      Nursing - Associate Degree

      Frances Dennis Edwards-Kristin Edwards Connell Scholarship

      Jamie Majeski

      Nursing - Associate Degree

      Helen (Happy) and Frank A. Lulich Memorial Scholarship

      Cassondra Larson

      Accounting

      Henry C. and Susan Martinsen Scholarship

      Jule Wilcox

      Machine Tool Operation

      James A. Ogilvie Scholarship

      Elizabeth Windett

      Accounting

      James W. Covey Scholarship (Ash)

      Calen Kirkpatrick

      Marine Repair Technician

      Julie Ann Lulich Geraets Memorial Scholarship

      LeAnn Lulich

      Early Childhood Education

      Lee Howard Scholarship

      Erica Henry

      Medical Assistant

      M and I Bank Scholarship

      Alyvia Adamski

      Medical Administrative Professional

      Marlin J. Hofmeyer Memorial Scholarship

      Jennie Vaillancourt

      IT - Systems Administration Specialist

      Marlys Nortunen Memorial Scholarship

      Britta Schroeter

      Nursing - Associate Degree

      Michael S. and Lynn M. BeBeau Scholarship

      Samuel Webb

      Machine Tool Operation

      Mindy Grubisic Memorial Scholarship

      Theresa Ledin

      Gerontology-Aging Services Professional

      Northern State Bank Scholarship

      JoAnn Honkala

      Medical Administrative Professional

      Onan Family Scholarship (Ash)

      Angela Berg

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (Ash)

      Ezra Williams

      Marine Repair Technician

      Onan Family Scholarship (Ash)

      Jennifer Jensen

      Accounting

      Onan Family Scholarship (Ash)

      John Blakeman

      Paramedic Technician (Associate Degree)

      Onan Family Scholarship (Ash)

      Kari Williams

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (Ash)

      Kristina Spencer

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (Ash)

      Timothy Schmidtke

      Emergency Medical Technician - Paramedic (Technical Diploma)

      Onan Family Scholarship (Ash)

      Twylia Dailey

      Nursing - Associate Degree

      Scholarship for Sustainability

      Max Brinker

      Welding

      St. Luke's Health Care Career Scholarship

      Britney Granger

      Nursing - Associate Degree

      Valia and Rinaldo Bonacci Scholarship

      Elizabeth Webb

      Pre-Associate Degree Nursing

      VINE Scholarship (Ash)

      Arpana Aryal Bagale

      Nursing - Associate Degree

      VINE Scholarship (Ash)

      Heather Reader

      Nursing - Associate Degree

      VINE Scholarship (Ash)

      Lisa Olby

      Nursing - Associate Degree

      Xcel Energy Scholarship (Ash)

      Ashley Bellika

      Pre-Associate Degree Nursing

  • New Richmond
    • Scholarship

      Recipient

      WITC Program

      Al Franko Agriculture Scholarship

      Jonah Tretsven

      Agricultural Power and Equipment Technician

      American Federation of Teachers-Wisconsin Local 395 WITC Faculty Scholarship (NR)

      Abby Jaeger

      E-CHiLD

      Avalene Drake Swanson and Le Roy Swanson Scholarship

      Sandra Nicolini

      Early Childhood Education

      Bud Anderson Scholarship

      Taylor George

      Business Management

      Curtiss and Elaine La Mirande Anderson Scholarship

      Glenn Coerber

      IT - Systems Administration Specialist

      Curtiss Anderson Memorial Scholarship

      Afton Voigt

      Automated Packaging Systems Technician

      Decker Family Leadership Scholarship

      Matthew Swiontek

      Architectural Commercial Design

      Donaldson Welding Scholarship (NR)

      Brian McCarten

      Welding

      Durex Products Scholarship (NR)

      Aiden Sluiter

      Automation for Industrial Systems OR Industrial Automation, Controls, and Networking

      Durex Products Scholarship (NR)

      Alex Burton

      Machine Tooling Technics

      E. Jean Bruegl Scholarship

      Amber Saltness

      Business Management

      E. Jean Bruegl Scholarship

      McKenna Smith

      Business Management

      Edward A. Bannink 'Jack or Jen of the Trade' Scholarship

      Alex Burton

      Machine Tooling Technics

      Edward A. Bannink 'Jack or Jen of the Trade' Scholarship

      Conner Schramski

      Machine Tooling Technics

      First National Community Bank Scholarship

      Mitchell Johnson

      Automated Packaging Systems Technician

      Going for the Green Scholarship

      Afton Voigt

      Automated Packaging Systems Technician

      Going for the Green Scholarship

      Angela Neubauer

      Occupational Therapy Assistant

      Going for the Green Scholarship

      Charlotte Russell

      Nursing - Associate Degree

      Going for the Green Scholarship

      Danielle Anderson

      E-CHiLD

      Going for the Green Scholarship

      Judith Seeberger

      Emergency Medical Technician - Paramedic (Technical Diploma)

      Going for the Green Scholarship

      Kaylie Knase

      IT - Web and Software Developer

      Going for the Green Scholarship

      Madison Thibodeau

      Criminal Justice Studies

      Going for the Green Scholarship

      Maria Koshenina

      Nursing - Associate Degree

      Going for the Green Scholarship

      Michael Seifert

      Automated Packaging Systems Technician

      Going for the Green Scholarship

      Sarah Lowe

      Nursing - Associate Degree

      I B Courage and Promise Scholarship

      Nicholas Ross

      Nursing - Associate Degree

      James W. Covey Scholarship (NR)

      Madeline Luedtke

      Pre-Associate Degree Nursing

      Johnson Motor Sales Scholarship

      Hannah Meisner

      IT - Web and Software Developer

      Judy Stafsholt Scholarship

      Nicole Smazal

      Nursing - Associate Degree

      LBC Scholarship

      Jacob Kisler

      Business Management

      LBC Scholarship

      Joanna Ingram

      Pre-Occupational Therapy Assistant

      LBC Scholarship

      Tianna Verdeja

      Human Services Associate

      LBC Scholarship

      Tyler Ingram

      Accounting

      Marilyn McCarty Nursing Scholarship

      Alexandria Smith

      Nursing - Associate Degree

      New Richmond Masonic Lodge Scholarship

      Brian McCarten

      Welding

      New Richmond Rotary Club Scholarship

      Jessica Silverman

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (NR)

      Allison Mork

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (NR)

      Amy Sheets

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (NR)

      Anthony Peterson

      Automated Packaging Systems Technician

      Onan Family Scholarship (NR)

      Brianna Zupko

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (NR)

      Cerrita Houston

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (NR)

      Danielle Nelson

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (NR)

      Gideon Knudson

      Automated Packaging Systems Technician

      Onan Family Scholarship (NR)

      Lucas Kaczmarski

      Automated Packaging Systems Technician

      Quanex Building Products Scholarship

      Collin Weix

      Machine Tooling Technics

      Quanex Building Products Scholarship

      Dennis Springer

      Machine Tooling Technics

      Quanex Building Products Scholarship

      Elizabeth Krohn

      Accounting

      Robert and Leona Boche Scholarship

      Deanne Buffie

      Administrative Professional

      Robert Knowles Scholarship

      Andrew Smith

      IT - Web and Software Developer

      Robert Knowles Scholarship

      David Yeager

      Criminal Justice Studies

      Robert Knowles Scholarship

      Hannah Meisner

      IT - Web and Software Developer

      Robert Knowles Scholarship

      Kayla Johnson

      Nursing - Associate Degree

      Robert Knowles Scholarship

      Kevin Gerber

      IT - Web and Software Developer

      Robert Knowles Scholarship

      Lauren Flipp

      Nursing - Associate Degree

      Robert Knowles Scholarship

      Lilly Paulson

      Early Childhood Education

      Robert Knowles Scholarship

      Mark Andren

      Nursing - Associate Degree

      Robert Knowles Scholarship

      Noah Zinn

      Automated Packaging Systems Technician

      Savor Scholarship

      Brianna Brathall

      Occupational Therapy Assistant

      Savor Scholarship

      Bridgette Lofgren

      Nursing - Associate Degree

      Savor Scholarship

      Gina Henton

      Nursing - Associate Degree

      Savor Scholarship

      Megan Johannsen

      Human Services Associate

      St. Croix Valley Employers Association Scholarship

      Taylor George

      Business Management

      St. Croix Valley Home Builders Association Scholarship

      Matthew Swiontek

      Architectural Commercial Design

      Twin City ISA Automation Scholarship (NR)

      Aiden Sluiter

      Automation for Industrial Systems OR Industrial Automation, Controls, and Networking

      Val Peltier Memorial Scholarship

      Shannon DeMoe

      Nursing - Associate Degree

      Viking Coca-Cola Scholarship (NR)

      Eboni Thompson-Klingsporn

      Nursing - Associate Degree

      WITC-New Richmond Agriculture Scholarship

      Jonah Tretsven

      Agricultural Power and Equipment Technician

      WITC-New Richmond Alumni Association Scholarship

      Jonah Tretsven

      Agricultural Power and Equipment Technician

      WITC-Rice Lake Architecture/Trade and Technical Scholarship

      Megan Bartz

      Architectural Commercial Design

      Xcel Energy Scholarship (NR)

      Morganne Johannsen

      Human Services Associate

  • Rice Lake
    • ​​​​​​​

      Scholarship

      Recipient

      WITC Program

      American Federation of Teachers-Wisconsin Local 395 WITC Faculty  (RL)

      Shaun Robotka

      Nursing - Associate Degree

      Barb J. Malom Scholarship

      Keith Dewars

      Business Management

      Barb J. Malom Scholarship

      Kodi Beckwith

      Business Management

      Bernick's Scholarship (RL)

      Erica Schiebel

      Accounting

      Brendan Shipley Memorial Scholarship

      Nathaniel Fostvedt

      Residential Construction and Cabinetmaking

      Brigadier General Arvid M and Mona J Flanum Scholarship

      Chayse Green Green

      Nursing - Associate Degree

      Carol Mae Widdes Scholarship

      Juliet Opelt

      Medical Assistant

      CenturyLink Telecommunications Scholarship

      Thomas Johnson

      Broadband Technologies

      Charles and Carol Levine Scholarship

      Gina McSweeney

      Accounting

      Charlie and Juanita Peterson Scholarship

      Keri Fischer-Seehuetter

      Accounting

      Charlie and Juanita Peterson Scholarship

      Lesa Melton

      Human Services Associate

      Chippewa Valley Model A Club Scholarship

      Damian Armstrong

      Automotive Technician

      Chippewa Valley Model A Club Scholarship

      Marcus Hurtgen

      Automotive Technician

      Dairy State Bank Scholarship

      LeAnn Kuc

      Gerontology-Aging Services Professional

      Dan H. Gabrielson Memorial Scholarship

      Thomas Lenz

      Machine Tool Operation - CNC

      Dan H. Gabrielson Memorial Scholarship

      Zachary Pittman

      Machine Tool Operation - CNC

      Dave Manosky Memorial Scholarship

      Jeremy Fischer

      Broadband Technologies

      Dave Manosky Memorial Scholarship

      Thomas Johnson

      Broadband Technologies

      Derrick Construction Scholarship

      Mason Kollwitz

      Residential Construction and Cabinetmaking

      Dr. Lester A. Thompson Foundation Scholarship

      RANDI MARTIN

      Medical Assistant

      EJW Rice Lake Scholarship

      Allison Leckel

      Financial Services

      EJW Rice Lake Scholarship

      Jessica Fillion

      Nursing - Associate Degree

      Erin Elizabeth Memorial Scholarship

      APRIL CLARK

      Early Childhood Education

      Erin Elizabeth Memorial Scholarship

      Sara Eraquam

      Early Childhood Education

      Evelyn Mommsen Nursing Scholarship

      Tim Troyer

      Nursing - Associate Degree

      Fortnightly Club Scholarship - In memory of Beulah Haugen

      Sara Eraquam

      Early Childhood Education

      Fowler Family Scholarship

      Belinda Burns-Potter

      Human Services Associate

      Fowler Family Scholarship

      Michael Cook

      Medical Administrative Professional

      Frank and Avha McGinnis Memorial Scholarship

      Alyssa Hensel

      Nursing - Associate Degree

      Frank and Avha McGinnis Memorial Scholarship

      Brittany Melton

      Nursing - Associate Degree

      Frank and Avha McGinnis Memorial Scholarship

      Chayse Green Green

      Nursing - Associate Degree

      Frank and Avha McGinnis Memorial Scholarship

      Crystal Moris

      Nursing - Associate Degree

      Frank and Avha McGinnis Memorial Scholarship

      Felicia Pokorny

      Nursing - Associate Degree

      Frank and Avha McGinnis Memorial Scholarship

      Leslie Robotka

      Nursing - Associate Degree

      Frank and Avha McGinnis Memorial Scholarship

      Meghan DeVries

      Nursing - Associate Degree

      Frank and Avha McGinnis Memorial Scholarship

      Samantha Culver

      Nursing - Associate Degree

      Frank Kelley Scholarship

      Jesuha Dibbert

      Management and Leadership

      Gene Christiaansen Memorial Scholarship

      Wyatt Olson

      Accounting

      James W. Covey Scholarship (RL)

      Miranda Race

      Occupational Therapy Assistant

      Jerry Busch Computer Information Technology Scholarship

      Nathan Adams

      IT - Network Specialist

      Jim and Carol Heim Nursing Scholarship

      Meghan DeVries

      Nursing - Associate Degree

      Jim Hasart Memorial Scholarship

      Thomas Lenz

      Machine Tool Operation - CNC

      Jim Hasart Memorial Scholarship

      Zachary Pittman

      Machine Tool Operation - CNC

      John Swenson HSED Scholarship

      Belinda Burns-Potter

      Human Services Associate

      Johnson Bank Scholarship

      RANDI MARTIN

      Medical Assistant

      Kathleen Ritchie Memorial Scholarship

      Michael Cook

      Medical Administrative Professional

      Kiwanis Club of Rice Lake Scholarship

      Tess Junkans

      Nursing - Associate Degree

      Kiwanis Golden K Scholarship

      Brieann Pocernich

      Accounting

      Lampert Yards Scholarship

      Michael Schieffer

      Architectural Commercial Design

      Lampert Yards Scholarship

      Ryan Erickson

      Residential Construction and Cabinetmaking

      Marge Busch Scholarship

      Grace Kormann

      Business Management

      Marketplace Foods Scholarship

      Kara Gruenhagen

      Medical Assistant

      Michael P. Connolly Memorial Scholarship

      Michael Schieffer

      Architectural Commercial Design

      Nexen Machine Tool Scholarship

      Thomas Lenz

      Machine Tool Operation - CNC

      Northwest Building Inspectors Association Scholarship

      Mason Kollwitz

      Residential Construction and Cabinetmaking

      Northwest Building Inspectors Association Scholarship

      Michael Schieffer

      Architectural Commercial Design

      Onan Family Scholarship (RL)

      Benjamin Doucette

      Criminal Justice Studies

      Onan Family Scholarship (RL)

      Cathy Fisher

      Paramedic Technician (Associate Degree)

      Onan Family Scholarship (RL)

      Chayse Green Green

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (RL)

      Jennifer Marshall

      Human Resource Management

      Onan Family Scholarship (RL)

      Kayla Zagrzebski

      Medical Assistant

      Onan Family Scholarship (RL)

      Miranda Meredith

      Medical Assistant

      Onan Family Scholarship (RL)

      Nathan Thom

      Paramedic Technician (Associate Degree)

      Onan Family Scholarship (RL)

      Sandra Cecka-Kraft

      Medical Assistant

      Parker Hannifin Scholarship

      Thomas Lenz

      Machine Tool Operation - CNC

      Parker Hannifin Scholarship

      Zachary Pittman

      Machine Tool Operation - CNC

      Quanex Building Products Scholarship

      Alexis Prokop

      Human Resource Management

      Quanex Building Products Scholarship

      Jennifer Marshall

      Human Resource Management

      Quanex Building Products Scholarship

      Lyzbeth Houser

      Accounting

      Rice Lake Area Men's Club

      Jesuha Dibbert

      Management and Leadership

      Rice Lake Area Men's Club

      Lyzbeth Houser

      Accounting

      Rice Lake Lions Club Scholarship

      Kathryn Dennis

      Human Resource Management

      Rice Lake Lions Club Scholarship

      Melissa Kmieciak

      Accounting

      Rice Lake Rotary Club Scholarship

      Tim Troyer

      Nursing - Associate Degree

      River City Street Rods Scholarship

      Marcus Hurtgen

      Automotive Technician

      Robert and Ethel Herold Memorial Scholarship

      Melissa Kmieciak

      Accounting

      Robert and Ethel Herold Memorial Scholarship

      Sinai Mejia

      Management and Leadership

      Sam and Leah Rigler Scholarship

      Betsy Vilz

      Administrative Professional

      Sanmina-SCI Enclosure Systems Scholarship

      Megan Holdeman

      Administrative Professional

      Sid and Grace Horman Scholarship

      Andrew Schradle

      Residential Construction and Cabinetmaking

      Sid and Grace Horman Scholarship

      McKayla Johnson

      Business Management

      Sid and Grace Horman Scholarship

      Raymond Nelson

      Paramedic Technician (Associate Degree)

      Sid and Grace Horman Scholarship

      Shauna Thompson

      E-Connect-Child Care Services

      Thomas B. Lemler Memorial Scholarship

      Dominique Amick

      Dairy Herd Management

      West Central Wisconsin AIB /Edna Brown Scholarship

      Melissa Gryga

      Accounting

      Wisconsin State Telecommunications Foundation Inc. Scholarship

      Jeremy Fischer

      Broadband Technologies

      Wisconsin State Telecommunications Foundation Inc. Scholarship

      Jordan Thompson

      Broadband Technologies

      WITC Administrative Office Opportunity Builders (SL)

      Kathryn Freagon

      Occupational Therapy Assistant

      WITC Fishing Tournament - Hayward High School Scholarship

      Tessa Leahy

      Nursing - Associate Degree

      WITC Fishing Tournament - Hayward High School Scholarship

      William Marucha

      IT - Systems Administration Specialist

      WITC Fishing Tournament Scholarship

      Chelsi Pacholke

      Early Childhood Education

      WITC Fishing Tournament Scholarship

      Dawson Losey

      Financial Services

      WITC Fishing Tournament Scholarship

      Dominique Amick

      Dairy Herd Management

      WITC Fishing Tournament Scholarship

      Gina McSweeney

      Accounting

      WITC Fishing Tournament Scholarship

      Jenna Dennis

      Medical Assistant

      WITC Fishing Tournament Scholarship

      Mason Kollwitz

      Residential Construction and Cabinetmaking

      WITC Fishing Tournament Scholarship

      Melissa Gryga

      Accounting

      WITC Fishing Tournament Scholarship

      Raymond Nelson

      Paramedic Technician (Associate Degree)

      WITC Fishing Tournament Scholarship

      Shauna Thompson

      E-Connect-Child Care Services

      WITC Fishing Tournament Scholarship

      Sinai Mejia

      Management and Leadership

      WITC King/Pich Scholarship

      McKayla Johnson

      Business Management

      WITC-Rice Lake Accounting Scholarship

      Keri Fischer-Seehuetter

      Accounting

      WITC-Rice Lake Architecture/Trade and Technical Scholarship

      Austin Wolf

      Architectural Commercial Design

      WITC-Rice Lake Business Management/Finance Scholarship

      Krista Clerveaux

      Administrative Professional

      WITC-Rice Lake Computer Club Scholarship

      Ian Held

      IT - Systems Administration Specialist

      WITC-Rice Lake Farm Business/Dairy Herd Scholarship

      Dominique Amick

      Dairy Herd Management

      WITC-Rice Lake Information Technology Scholarship

      William Marucha

      IT - Systems Administration Specialist

      WITC-Rice Lake Machine Tool Operation - CNC Scholarship

      Zachary Pittman

      Machine Tool Operation - CNC

      WITC-Rice Lake Nursing Club Scholarship

      Leslie Robotka

      Nursing - Associate Degree

      WITC-Rice Lake Residential Construction and Cabinetmaking Scholarship

      Mason Kollwitz

      Residential Construction and Cabinetmaking

      Xcel Energy Scholarship (RL)

      Miranda Race

      Occupational Therapy Assistant

  • Superior
    • ​​​​​​​

      Scholarship

      Recipient

      WITC Program

      Acacia-Itasca Lodge 329 Scholarship

      Tyler Keup

      Automotive Service Technician

      American Federation of Teachers-Wisconsin Local 395 WITC Faculty (Sup)

      Ryan Bartley

      Automotive Service Technician

      Calumet Superior Refinery Industrial Maintenance Scholarship

      Michael Thompson

      Industrial Maintenance Technician

      Campbell Lumber Scholarship

      Brittney Carlson

      Nursing - Associate Degree

      Celia and Steve Tarnowski Scholarship for Students With Dependent Children

      Grant Everett

      Early Childhood Education

      Dianna Marquart Business Education Scholarship

      Joshua Downs

      Accounting

      Dr. Diane Vertin Scholarship

      Lisa Shaul

      Gerontology-Aging Services Professional

      Dr. Roger and Louise Thompson Scholarship

      Deanna Lietha

      Nursing - Associate Degree

      Edward and Marilyn Santori Memorial Scholarship

      Jonathan Katzmark

      Administrative Professional

      Enbridge Energy Scholarship

      Ashley Hanson

      Nursing - Associate Degree

      Enbridge Energy Scholarship

      Charity Walsh

      Early Childhood Education

      Frank and Lisa Vidas HVAC/R Scholarship

      Riley Rajala

      Heating, Ventilation, and Air Conditioning/Refrigeration

      Frank E. and Frank D. Neuman Memorial Automotive Scholarship

      Ethan Paske

      Automotive Service Technician

      Frank E. and Frank D. Neuman Memorial Automotive Scholarship

      Tyler Keup

      Automotive Service Technician

      Fred and Joy Baue Scholarship

      Grant Everett

      Early Childhood Education

      Gina Leigh Utyro Memorial Scholarship

      Deanna Lietha

      Nursing - Associate Degree

      Gina Leigh Utyro Memorial Scholarship

      Grace Walsh

      Nursing - Associate Degree

      Human Services Associate Scholarship

      Myra Raygor

      Human Services Associate

      Isabell M. Kresky Memorial Scholarship

      Andrea Meyer

      Early Childhood Education

      James W. Covey Scholarship (Sup)

      Conner Vesel

      Welding

      Jane Lee McPherson Memorial Scholarship

      Grace Walsh

      Nursing - Associate Degree

      Judith M Wochos-Leiterman Scholarship

      Kristina Solon-Boe

      Gerontology-Aging Services Professional

      Lance Green Memorial Scholarship

      aaron kivisto

      Accounting Assistant

      Leo T. Byrnes Memorial Scholarship

      Nathan Benjamin

      Machine Tool Technician

      Leonard Halvorson Memorial Scholarship

      Travis Moser

      IT - Web and Software Developer

      Mary Berg J.O.Y. Scholarship

      Melissa Meyer

      Human Services Associate

      Matt and Courtney Dietsche Scholarship

      Thomas Kadlecek

      Nursing - Associate Degree

      Medical Careers Scholarship

      Alisha Hamman

      Nursing - Associate Degree

      Medical Careers Scholarship

      Brittney Carlson

      Nursing - Associate Degree

      Medical Careers Scholarship

      casey stone

      Nursing - Associate Degree

      Medical Careers Scholarship

      Elizabeth Noren

      Nursing - Associate Degree

      Medical Careers Scholarship

      Emma Korn

      Nursing - Associate Degree

      Medical Careers Scholarship

      Kjera Gustafson

      Nursing - Associate Degree

      Medical Careers Scholarship

      Melissa Gebhart

      Nursing - Associate Degree

      Medical Careers Scholarship

      Melissa Torkelson

      Nursing - Associate Degree

      Medical Careers Scholarship

      Tanya Plachta

      Nursing - Associate Degree

      Medical Careers Scholarship

      Tiffany Peterson

      Nursing - Associate Degree

      Nancy J. Seidlitz Elks Memorial Scholarship

      Faustina Lehto

      Cosmetology

      Northern Engineering Industrial Maintenance Scholarship

      Jesse Rudolph

      Industrial Maintenance Technician

      Northern Engineering Machine Tool Scholarship

      Evan Kallinen

      Machine Tool Technician

      Northwest Beverage Scholarship

      Brandon Will

      Business Management

      Northwest Building Inspectors Association - Superior Scholarship

      daniel Castleberry

      Heating, Ventilation, and Air Conditioning/Refrigeration

      Northwest Building Inspectors Association - Superior Scholarship

      Drew Smykalski

      Heating, Ventilation, and Air Conditioning/Refrigeration

      Onan Family Scholarship (Sup)

      Ashley Rauwolf

      Pre-Associate Degree Nursing

      Onan Family Scholarship (Sup)

      Brittney Carlson

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (Sup)

      Bryce Anderson

      Welding

      Onan Family Scholarship (Sup)

      Jackson Mickle

      Industrial Maintenance Technician

      Onan Family Scholarship (Sup)

      Josselyn James

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (Sup)

      Kristen Latscher

      Nursing - Associate Degree

      Onan Family Scholarship (Sup)

      Kristina Solon-Boe

      Gerontology-Aging Services Professional

      Onan Family Scholarship (Sup)

      Melissa Meyer

      Human Services Associate

      Onan Family Scholarship (Sup)

      Thomas Kadlecek

      Nursing - Associate Degree

      Petro Choice Scholarship

      Jesse Rudolph

      Industrial Maintenance Technician

      Richard and Brenda Eisenmann Scholarship

      Hunter Summers

      Welding

      Richard M. and Janice M. Parish Scholarship

      Kjera Gustafson

      Nursing - Associate Degree

      Rudolph and Clarice Erkkila Memorial Scholarship

      Aaron Ackley

      Accounting

      Rudolph and Clarice Erkkila Memorial Scholarship

      aaron kivisto

      Accounting Assistant

      Rudolph and Clarice Erkkila Memorial Scholarship

      Brandon Will

      Business Management

      Rudolph and Clarice Erkkila Memorial Scholarship

      Jonathan Katzmark

      Administrative Professional

      Rudolph and Clarice Erkkila Memorial Scholarship

      Joshua Downs

      Accounting

      Sam, Harriet, and Kaye Lavine Scholarship

      Jackson Mickle

      Industrial Maintenance Technician

      Spears - Laberee Scholarship

      Aaron Ackley

      Accounting

      St. Luke's Health Care Career Scholarship

      Lisa Shaul

      Gerontology-Aging Services Professional

      Superior Accounting and Finance Student Success Scholarship

      Aaron Ackley

      Accounting

      Superior Elks Lodge #403 Scholarship

      Evan Kallinen

      Machine Tool Technician

      Superior Jaycees Scholarship

      Alayna Parenteau

      Criminal Justice Studies

      Superior Noon Optimist Club Scholarship

      Brenden Penney

      Automotive Service Technician

      Superior Savings Bank

      Aaron Ackley

      Accounting

      Superior Water, Light, and Power Scholarship

      William Stream

      Nursing - Associate Degree

      Twin Ports Chapter Construction Specifications Institute

      daniel Castleberry

      Heating, Ventilation, and Air Conditioning/Refrigeration

      Twin Ports Chapter Construction Specifications Institute

      Drew Smykalski

      Heating, Ventilation, and Air Conditioning/Refrigeration

      Virginia Scholbrock Business Scholarship

      Aaron Ackley

      Accounting

      William H. and Olga M. Munnings

      Dylan Pride

      Nursing - Associate Degree

      William H. and Olga M. Munnings

      Kristina Wolfe

      Nursing - Associate Degree

      William R. Goligoski Computer Information Systems Scholarship

      Anne Markham

      Health Information Technology

      William R. Goligoski Computer Information Systems Scholarship

      Travis Moser

      IT - Web and Software Developer

      WITC-Superior Administrative Professional Scholarship

      Jonathan Katzmark

      Administrative Professional

      WITC-Superior Alumni Association Generational Scholarship

      Myra Raygor

      Human Services Associate

      WITC-Superior Alumni Association Millennium Scholarship

      Gavyn Day

      Welding

      WITC-Superior Campus High School Scholarships

      Conner Vesel

      Welding

      WITC-Superior Campus High School Scholarships

      troy carlson

      Industrial Maintenance Technician

      WITC-Superior Golden Vine Scholarship

      Gavyn Day

      Welding

      WITC-Superior Nursing Club Scholarship

      Grace Walsh

      Nursing - Associate Degree

      WITC-Superior Scholarship

      Drew Smykalski

      Heating, Ventilation, and Air Conditioning/Refrigeration

      WITC-Superior Staff Scholarships

      Alayna Parenteau

      Criminal Justice Studies

      WITC-Superior Staff Scholarships

      Courtney Rogers

      Industrial Maintenance Technician

      WITC-Superior Staff Scholarships

      Dylan Pride

      Nursing - Associate Degree

      WITC-Superior Staff Scholarships

      Isaac Cummings

      Automotive Service Technician

      WITC-Superior Staff Scholarships

      Sarah Anderson

      Nursing - Associate Degree

      WITC-Superior Staff Scholarships

      Sarah Lundgren

      Nursing - Associate Degree

      WITC-Superior Staff Scholarships

      Steven Gilmore

      Automotive Service Technician

      WITC-Superior Staff Scholarships

      Timothy Grenier

      Nursing - Associate Degree

      WITC-Superior Staff Scholarships

      Zachary West

      Welding

      WITC-Superior Student Senate Scholarship

      Ashley Rauwolf

      Pre-Associate Degree Nursing


WITC Promise

College Tuition Assistance for Area High School Graduates

The WITC Promise Scholarship, funded by the WITC Foundation, provides free college tuition for area high school graduates who meet program eligibility requirements. The WITC Promise Scholarship will pay the balance of tuition and fees for eligible students after federal and state grants are applied. Tuition will be covered up to four terms (pending eligibility requirements each term).

  • Who is eligible for the WITC Promise Scholarship?
    • 2018 high school, GED or homeschooled graduate
    • Apply for admissions to a financial aid eligible program at WITC by April 13, 2018
    • Student must be a Wisconsin resident at time of application
    • Complete and submit the Free Application for Financial Aid (FAFSA) by April 13, 2018
    • Complete and submit WITC Promise Application by April 13, 2018
    • Student must meet eligibility requirements for Federal and Wisconsin financial aid
    • Complete all program admissions requirements prior to July 1, 2018
    • Have an Expected Family Contribution (EFC) of $3,500 or lower as determined by information provided on the Free Application for Financial Aid (A student's EFC is an index number of how much financial aid the student is eligible to receive; it is not the amount of money a student will have to pay for college, nor is it the amount of student aid a student will receive.)
    • Achieve minimum 2.0 GPA for senior year in high school
    • Participate in a free Financial Literacy training program while enrolled at WITC
    • Enroll in at least 12 credits per term (exception to minimum credit requirement may apply for certain programs)
    • Complete the WITC Foundation Scholarship application for all future terms

Apply

Elderly man in a suit presenting a student with a scholarship award.

Apply for Scholarships

The next cycle for WITC scholarships will open September 24, 2018.

Apply Now

Contact

Choose a campus to view contact information, or for general assistance, please contact us.

Ashland Financial Aid Contact

Kim Terry

Financial Aid Advisor

715.682.4591 ext. 3119

Contact

New Richmond Financial Aid Contact

Marie Hagen

Financial Aid Advisor

715.246.6561 ext 4226

Contact

Rice Lake Financial Aid Contact

Cheryl Pich

Financial Aid Advisor

715.234.7082 ext. 5395

Contact

Superior Financial Aid Contact

Mike Phillips

Financial Aid Advisor

715.394.6677 ext 6290

Contact

Apply online icon

Ready to join WITC's successful graduates? Easily apply today.

Apply

TAKE the NEXT STEP

Are you ready to experience success? WITC staff are standing by to support you in reaching your educational and career goals, so do it. Take the leap.